Implanty zębowe – co warto o nich wiedzieć?

Implanty stomatologia

Implanty zębowe pozwalają pacjentom na uzupełnienie pojedynczych i wielozębowych braków w uzębieniu. Implanty są doskonałym sposobem na dopasowanie korony protetycznej do wyglądu pozostałych zębów znajdujących się w jamie ustnej.

Implant zęba – czym tak naprawdę są implanty?

Implantem zęba (wbrew powszechnemu mniemaniu) nie jest sztuczny ząb widoczny w jamie ustnej. Implant zęba to śruba, którą wszczepia się w kość, podczas zabiegu chirurgicznego. Śrubę taką wykonuje się z materiałów biokompatybilnych, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko odrzucenia i powikłań, związanych z umieszczeniem w organizmie ciała obcego. Obecnie implanty zębowe wykonane są zazwyczaj z tytanu lub tlenku cyrkonu.

Rodzaje implantów – implanty zębów mamy do wyboru?

Rodzajami implantów, wśród których możemy wybierać, są:

 • cyrkonowe (ceramiczne) – pozwalające na perfekcyjne imitowanie naturalnej tkanki zębowej, poprzez odpowiednie pochłanianie i odbijanie światła
 • tytanowe – odporne na obciążenia, wytrzymałe i nieco tańsze od implantów ceramicznych
 • jednofazowe – czyli takie, które pozwalają na wszczepienie śruby i założenia wypełnienia tymczasowego podczas jednej wizyty
 • dwufazowe – czyli takie, które wymagają kilku wizyt. Najpierw wszczepia się implant, potem montowane są śruby gojące, które wspomagają regenerację tkanek oraz modelują dziąsła pod przyszłą koronę protetyczną. Na koniec zakłada się wypełnienie stałe

Rodzaje implantów dobierane są w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Implanty zębów pozwalają na perfekcyjne dopasowanie korony protetycznej pod względem kształtu, koloru oraz wielkości. Dzięki temu sztuczny ząb nie rzuca się w oczy i wygląda bardzo naturalnie.

Cena implantów

Cena implantu – od czego zależy to, ile kosztuje implant zęba?

Cenę implantu warunkuje kilka czynników. Dokładną odpowiedź na pytanie ile kosztuje implant zęba, można uzyskać dopiero po konsultacji ze stomatologiem, który oceni, jakie dokładnie usługi będą potrzebne do wszczepienia śruby, założenia korony i zakończenia procesu uzupełniania luki w uzębieniu. Cena implantu to na ogół wydatek rzędu 3000zł. Implanty zębowe są jednymi z droższych usług stomatologicznych, warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata, która pomoże uniknąć negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Do przykładowych usług związanych z implantologią należą:

 • wszczepienie śruby tytanowej lub cyrkonowej
 • zabieg sterowanej regeneracji kości
 • odsłonięcie implantu
 • zdjęcie pantomograficzne
 • wykonanie łącznika
 • przygotowanie i montaż korony protetycznej

Implanty zębowe pozwalają na indywidualne podejście do pacjenta i jak najlepsze dopasowanie usługi do konkretnej jednostki.

Implant zębowy – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Implantem zębowym można uzupełnić dowolną lukę w uzębieniu. Ponadto, decydując się na takie rozwiązanie:

 • zapobiegamy zanikowi tkanki kostnej
 • nie dopuszczamy do rozchwiania pozostałych zębów
 • unikamy rozwoju wad zgryzu i wymowy
 • podtrzymujemy naturalną pracę mięśni twarzy
 • zachowujemy naturalną strukturę twarzy

Implant zębowy to rozwiązanie niemalże dla każdego. Dobry specjalista, w większości przypadków potrafi poprawić stan kości, tak, by dało się wszczepić śrubę. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania utrudniające lub uniemożliwiające wykonanie zabiegu. Implanty zębowe nie będą dobrym rozwiązaniem dla osób:

 • w ciąży
 • chorujących na nieustabilizowaną cukrzycę
 • posiadających poważne problemy z układem krążenia
 • zmagających się z alkoholizmem lub narkomanią
 • cierpiących na choroby nowotworowe
Implanty zębowe – co warto o nich wiedzieć?
5 (100%) 8 głosów

15 odpowidzi na “Implanty zębowe – co warto o nich wiedzieć?”

 1. Ostatnio jadąc rowerem wpadłam kołem w szczelinę co poskutkowało widowiskowym upadkiem oraz utratą jedynki.. żeby było ciekawiej to stomatolog powiedział mi, że mam słabą tkankę kostną, która potrzebuje regeneracji i dopiero jak wyzdrowieje będzie można założyć protezę zębową – pechowa ja..

  1. oj współczuje ale bądźmy dobrej myśli:) tkanka kostna się odbuduje i wstawią ci implant zębowy, który posłuży na długie lata – teraz jeszcze czeka cię decyzja czy wstawisz tytanowy implant zębowy czy ceramiczny 😀

   1. Myślę, że raczej zdecyduje się na implant cyrkonowy, ponieważ jest estetyczny i dobrze komponuje się z resztą zębów, mąż pewnie wybrał by tytanowy :D..

 2. Jeśli chodzi o wszczepianie implantów zębowych to dobre rozwiązania oferuje K2Dental. Posiadają bardzo szeroki zakres usług oraz używają najnowszych technologii. Wstawiałam u nich dwa implanty ceramiczne, z którymi nie było żadnych problemów( dodatkowych wizyt bo coś poszło nie tak ). Więc jeśli chcecie profesjonalnej obsługi i diagnozy to polecam serdecznie 🙂

  1. Dziękuję za polecenie na szczęście jestem z Trójmiasta;d. Byłam tam wczoraj na wizycie miałam usuniętego zęba, teraz czeka mnie prawdopodobnie opcja z implantem i porcelanową koroną.

 3. takiego artykułu właśnie szukałam, bez owijania w bawełne. Krótko i na temat. Taka dawka informacji idealnie pozwala na ogólne zrozumienie na czym dokładnie takie implanty zębowe polegają.

 4. Implantologia to bardzo ciekawa dziedzina nauki. Polecam wam serdecznie poczytać na temat historii implantów zębowych i dowiedzieć się jak to wyglądało w dawnych czasach 😀

 5. Nie wyobrażam sobie nie mieć zęba. Weź się później pokaż ludziom w pracy…tragedia. Pewność siebie spada do zera i raczej nie brak zęba nie wpłynie dobrze na karierę zawodową;d ..

 6. braki w uzębieniu trzeba natychmiast uzupełniać, ponieważ istnieje możliwość, że reszta zębów się przesunie no i do tego zachodzi zanik kości – lipa straszna.

  1. …racja ja nie miałem zęba przez rok i pozostałe lekko przesunęły mi się w kierunku pustej przestrzeni. Mam nadzieje, że będzie jeszcze dało radę wstawić implant zębowy. Pewnie czeka mnie regeneracja kości..

 7. może kiedyś wymyślą jakieś regeneracyjne tabsy. Człowiek będzie brał taką tabletkę i będą mu zęby odrastać – wtedy implanty zębowe nie będą potrzebne 😀

  1. Masz bardzo wybujałą wyobraźnie ziomek 🙂 takie rzeczy to tylko w bajkach i filmach. Implant zębowy to w chwili obecnej najlepsze rozwiązanie i raczej wątpię czy wymyślą coś lepszego 🙂

 8. Ja zdecydowanie wolę implant zębowy niż most. Niby Most tańszy, ale z perspektywy czasu bardziej opłaca się zainwestować w implant w dodatku nie musimy piłować naszych zdrowych zębów.

 9. dobrze, że implanty zębowe sa tak uniwersalne i można je zastosować u każdego pacjenta (szkoda tylko, że tak długo trwa proces “adaptacyjny” implantu ;/ )

 10. myślę, że taki implant to dopiero początek przygody – > później i tak trzeba będzie chodzić na wizyty i dbać regularnie o zęby 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *